PRAHA
Krása pro ženu stvořená. Tak se jmenuje výstava prezentující unikátní sbírku lidových čepců ze Slovenského národního muzea v Martině, která ve své úplnosti čítá několik tisíc kusů. K vidění je až do 29. března 2020 ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov v Praze-Střešovicích.
Čepec v minulosti tvořil velmi důležitou část slovenského tradičního ženského oděvu. Symbolizoval změnu stavu – z dívky na ženu. Doprovázel ženu od svatby až po hrob. Účes a celková úprava ženské hlavy během celého vývoje představovaly nejarchaičtější a nejkonzervativnější prvky lidového oděvu, které se na Slovensku zachovaly až do poloviny 20. století. Podoba čepce kromě ochrany a ozdoby hlavy nositelky jednoznačně dávala najevo postavení ženy ve společnosti. Výstava představí kromě čepců z konkrétních lokalit také čepce různých sociálních vrstev obyvatelstva.
Tématem navazuje na předcházející výstavu Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor 1926–1939, neboť Alice Masaryková nacházela zálibu ve sbírání tradičních textilií a dlouhodobě působila v Bystričce u Martina na Slovensku.
Výstavu Krása pro ženu stvořená můžete navštěvovat ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov v Praze-Střešovicích, kde je k vidění do 29. března 2020.